12

الواح هخامنشی همزمان با هفته میراث فرهنگی رونمایی می‌شوند


الواح هخامنشی بازگشتی به ایران به مناسبت هفته میراث فرهنگی ارائه می شود.

جلسه توجیهی رسانه ای برنامه های هفته میراث امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403 با حضور چهار معاون مدیرکل میراث، میراث، گردشگری و صنایع دستی در تالار فجر این وزارتخانه برگزار شد.

رضا سامح مدیرکل پایگاه های ملی و جهانی در این نشست گفت:

در طول هفته میراث، تمرکز ما بر روی کودکان و نوجوانان خواهد بود و تا حد امکان از دانش آموزان دعوت می کنیم تا پایان سال تحصیلی و شروع تعطیلات تابستانی را در پایگاه های ملی و بین المللی برگزار کنند. همچنین جشنواره عکس کودک با آثار تاریخی می گذاریم و بچه ها سلفی های خود را با آثار تاریخی ارسال می کنند. همزمان روسای پایگاه های ملی و بین المللی از بخش های اطفال بیمارستان ها بازدید و پس از بهبودی از آنها دعوت می کنند تا از پایگاه ها بازدید کنند.

مدیرکل پایگاه های ملی و جهانی ادامه داد:

نشست ملی هیئت های راهبردی پایگاه های ملی و جهانی در محل کاخ گلستان از دیگر برنامه های این اداره کل به مناسبت هفته میراث فرهنگی است. همزمان از 10 مدیر برتر تجلیل و 14 عنوان از پایگاه های ملی و بین المللی ارائه می شود.

همان اضافه شده:

نشست راهبردی پایگاه های میراث فرهنگی برای اولین بار برگزار می شود. سال گذشته 95 هیئت راهبردی با 700 عضو تشکیل شد. ما در سال گذشته حدود 48 راهکار موثر داشتیم که در حال پیگیری است. این چارچوب ساختاری قبلا وجود نداشت.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مهم ترین اقدامات حفاظت از آثار تاریخی در برابر بلایای طبیعی گفت:

ستادی با مشارکت تعدادی از نهادهای مرتبط برای حفاظت از آثار تاریخی در برابر بلایای طبیعی تشکیل شد.

365 روز در سال، روزها و هفته ها میراث فرهنگی است

علیرضا ایزدی مدیرکل ثبت احوال کشور نیز در این نشست گفت:

365 روز در سال برای ما روز میراث فرهنگی و هفته میراث فرهنگی است. اما نامگذاری یک هفته به نام میراث فرهنگی فرصت بسیار مناسبی برای بازنمایی بهتر ظرفیت این حوزه و تقویت و ارتقای سواد میراثی است. خوشبختانه سواد میراثی در سال های اخیر افزایش یافته است اما در این زمینه نیازمند فعالیت های بیشتری هستیم.

او اضافه کرد:

یکی از منحصربفردترین آثار هنری ایران تذهیب است که سال گذشته به ثبت جهانی رسید و به همین منظور مراسم بزرگداشت این هنر در هفته میراث فرهنگی به همت استان فارس در دوم خرداد ماه برگزار می شود. سوم خردادماه در مراسم بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر، به همین مناسبت، الواح مربوط به حراست مقدس و سوابق مربوط به دوران حفاظت مقدس در خرمشهر کشف می شود.

میراث فرهنگی، مشارکت عمومی، مسئولیت اجتماعی

فاطمه داوری مدیر کل حفاظت و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی نیز در این نشست گفت:

شورای بین المللی موزه ها هر ساله پیام راهبردی دارد و امسال شعار موزه ها برای آموزش و پژوهش انتخاب شده است که نشان دهنده وظیفه خطیر نقش و اهمیت موزه هاست. شعاری که برای هفته میراث فرهنگی انتخاب کرده ایم میراث فرهنگی، مشارکت مردمی، مسئولیت اجتماعی است

وی با نامگذاری ایام هفته میراث افزود:

شنبه 9 اردیبهشت روز موزه های آموزش و پژوهش، یکشنبه 9 اردیبهشت به عنوان میراث فرهنگی، حقوق عامه، توسعه پایدار و دوشنبه 31 اردیبهشت به عنوان میراث مذهبی و میراث رضوی نامگذاری شده است. اول از کوردادو به عنوان میراث زنده، که دلالت بر انعطاف پذیری و سازگاری دارد. میراث فرهنگی دوم کوردادو، الفبای زندگی; سوم خرداد به میراث فرهنگی، همبستگی، اقتدار و چهارم خرداد به میراث پاسداری معروف است.

این داور در خصوص اهداف برنامه های هفته میراث گفت:

افزایش سواد و آگاهی عمومی از میراث جامعه، کمک به ارتقای هویت ملی و تاب آوری و نشاط اجتماعی، رواج و توسعه مفهوم و رویکردهای شناخت مشارکتی، حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی، توسعه نقش جوامع محلی در حفاظت از میراث فرهنگی. ، توسعه و تبیین میزان مسئولیت اجتماعی در این حوزه، توسعه و تبیین مفهوم حقوق عمومی در حوزه میراث فرهنگی از جمله این اهداف است.

او اضافه کرد:

معرفی، تبلیغات عمومی اقدامات و برنامه‌های حوزه میراث فرهنگی، جلب حمایت و مشارکت همه مسئولان استانی، اجرای گسترده برنامه‌های مردم‌محور، جلب مشارکت جوامع و نهادهای اجتماعی، مشارکت کودکان، نوجوانان و جوانان در برنامه‌های سازمان‌یافته. برنامه ها، تقویت نقش آموزشی و پژوهشی موزه ها، پایگاه ها و اماکن تاریخی، تقویت نقش فرهنگی و اجتماعی پایگاه ها، موزه ها، ابنیه و اماکن تاریخی از رویکردهای هفته میراث فرهنگی است.

داور گفت:

این هفته برنامه های ملی هم داریم. پنجم اردیبهشت، عید ملی زبان و ادبیات فارسی و روز فردوسی، نهم اردیبهشت ماه، جشن روز موزه و تقدیر از موزه داران برتر، افتتاح نمایشگاه کاشی های هخامنشی و همزمان با افتتاح نمایشگاه آثار کوچکتر. آثار شناخته شده موزه ملی در 11 استان و همچنین نشست ملی در 30 اردیبهشت. هیئت های راهبردی پایگاه های میراث ملی و جهانی در کاخ گلستان و نشست علمی مشترک میراث فرهنگی، مشارکت مردمی و مسئولیت اجتماعی در دانشگاه هنر برگزار می شود.

مدیرکل حفاظت و مرمت بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی افزود:

نشست با سازمان های میراث فرهنگی، نشست اهدای میراث ماندگار با همکاری سازمان خیرین و خیرین، اولین نشست سراسری مدیران و نمایندگان صندوق استانی احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی کاشان، نشست تخصصی طرح های جامع حفاظت بررسی مناطق تاریخی و موضوع مشارکت اهالی در کاخ گلستان 10 اردیبهشت ماه برگزار می شود.

او بیان کرد:

در اولین روز خردادماه، برنامه افتتاح و رونمایی پروژه ملی حفاظت و مرمت و افتتاح همزمان دفاتر استانی مجمع خیرین میراث فرهنگی و نشست بررسی آیین های شاد موفق ایران و کشورهای غرب و مرکز آسیا در کاخ گلستان برگزار می شود.

او ادامه داد:

حفاظت از میراث جهانی تذهیب شیراز، جشنواره ملی میراث فرهنگی، الفبای زندگی در محوطه‌های تاریخی موزه‌ها و پایگاه‌ها و نشست حفاظت از میراث ناملموس و مشارکت جوامع محلی در کاخ نیاوران برگزار می‌شود. خرداد. علاوه بر این، تجلیل از میراث مقاومت و قصه گویی در سومین هور در خرمشهر و آشنایی با روایتی جدید، دفاع مقدس از منظر میراث فرهنگی، در چهارمین هوراد باغ موزه دفاع مقدس اتفاق خواهد افتاد. پنجم خرداد، شب فرهنگی ایران و پاکستان در کاخ گلستان برگزار می شود.

هادی میرزایی مدیرکل موزه های کشور نیز در این نشست گفت:

ما یک برنامه ویژه پاراتور با همکاری انجمن های افراد دارای معلولیت داریم. ویژه برنامه روز جهانی موزه ها موزه ملی ایرانهمزمان با افتتاح نمایشگاه آثار کمتر بازدید شده استان ها در موزه ملی 11 استان کشور، نمایشگاه الواح استرداد هخامنشی 9 اردیبهشت در موزه ملی ایران برگزار می شود.

نمایشگاه آثار مجموعه داران خصوصی در تهران، گفتگو با مجموعه داران، موزه های خصوصی، نشست پژوهشی موزه شیعه درباره میراث رضوی، نمایشگاه سکه های امام رضا (ع) در موزه بانک ملی ایران همراه با سخنرانی در مورد تحلیل و تبیین سکه از دوران امام رضا (ع)، نشست میراث فرهنگی، موزه های ارائه دهنده تاب آوری جوامع و پایداری، رویداد مشترک با سازمان آتش نشانی تهران در افتتاح فاز اول موزه آتش نشانی، تمرین خوشنویسی در مجموعه ها و انعقاد تفاهم نامه، خوشنویسی ساختمان ویژه برنامه کودک در کاخ گلستان با همکاری دانشکده معماری ایران شامل تاریخ کاشی، خلاقیت با آجر، تفاهم است. معماری قاجار از دریچه کاخ گلستان، هندسه و نقوش و نمایشگاهی با آثار مجموعه داران در مجموعه فرهنگی و تاریخی. سعد آبادبرنامه همایش دسترسی و آموزش گردشگری در موزه ها به مناسبت روز موزه ها و افراد دارای معلولیت با همکاری ایکوم و دفتر گردشگری قابل دسترس از دیگر برنامه های هفته میراث فرهنگی است که مدیرکل موزه های کشور وزارت فرهنگ گفت میراث.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا